On Art 2021 – Festiwal Kina i Sztuki

On Art 2021 – Festiwal Kina i Sztuki

 

Największy plenerowy festiwal filmowy w Europie Środkowej.

Festiwal odbywał się w dniach 3 lipca – 9 września 2021 roku w 9 miastach Polski


Festiwal On Art odbywa się jednocześnie w wielu miastach Polski, w przepięknych lokalizacjach, m.in. na terenie: Muzeum Narodowego, Łazienek Królewskich, Pałacu Królikarnia, Zamku Królewskiego.

Festiwal On Art ma formułę kin letnich i trwa ponad 2 miesiące.

Program pokazów jest ustalany z około 2-3 tygodniowym wyprzedzeniem. Aktualną listę pokazów publikujemy w kalendarium oraz na naszym profilu na Facebooku.

Program:

17 września – piątek godz. 18:00

➡ Out of the Folds of Women.

5 min., Stany Zjednoczone, 2020 r., Anabella Lenzu, film eksperymentalny.

Osobista wizja kobiecości, a więc tego, co to znaczy być dziś matką i imigrantką.

➡ My Gypsy Road.

28 min., Bułgaria, 2020 r., reż. Vilma Kartalska, dok.

Kręta droga romskiej aktorki, która jest absolwentką bułgarskiej Narodowej Akademii Sztuki Teatralnej i Filmowej. Oprócz scen teatralnych i filmowych dla artystki ważna jest także sprawa romska i edukacja wśród własnej społeczności.

➡ Mary Bauermeister. one and one is three.

100 min., Niemcy, 2020 r., reż. Carmen Belaschk, dok.

85-letnia Mary Bauermeister – artystka związana w ruchem Fluxus – wciąż jest aktywna i twórcza. Przez swoją pracę artystka mówi o tym, co ją porusza: kwestie społeczne, kruchość życia i piękno świata.

18 września – sobota godz. 18:00

➡ Ghost Forest.

4 min., Stany Zjednoczone, 2021 r., reż. Michael Fodera, dok.

Las w środku miasta. Artystka Mayi Lin przypomina, że przyszłość naszej planety jest wciąż w naszych rękach.

➡ Bush/ Ruin – confluences.

20 min., Brazylia, 2020 r., reż. Maciej Rozalski, Solon Mendes, film eksperymentalny.

Drzewa, potoki i ruiny ukryte w brazylijskiej dżungli zamieszkane są przez duchy. Gdy wydaje się, że przemoc już minęła, w nowych formach powraca pamięć dawnej opresji.

➡ Saudade.

20 min., Singapur, 2020 r., reż. Russell Adam Morton, dok.

Saudade to dźwiękowe i wizualne archiwum opowiedziane w całości w Kristang – języku kreolskim, który wykształcił się w portugalskiej kolonialni Malakka. Film przedstawia rytuały charakterystyczne dla wczesnych eurazjatyckich kampongów.

➡ Built lands.

81 min., Hiszpania, 2019 r., reż. Arturo Dueñas Herrero, dok.

Pod koniec lat 60. grupa artystów postanawia osiąść na głębokiej hiszpańskiej prowincji. Dziś w artystycznej wiosce pozostał tylko Felix Cuadrado Lomas. Artysta wciąż mierzy się z surowym, wymagającym pracy krajobrazem.

19 września – niedziela godz. 18:00

➡ MIS ECCE HOMOS.

14 min., Włochy, 2020 r., reż. Marco Rossano, dok.

Nieudolna restauracja fresku „Ecce Homo” – wykonana przez Cecilię Giménez w kościele w Borji w Hiszpanii – wybrzmiała szyderczym śmiechem w światowych mediach. Tymczasem za tragikomicznym wydarzeniem kryje się autentyczny dramat starszej kobiety i jej niepełnosprawnego syna.

➡ YAG – The Movie.

46 min., Izrael, 2020 r., reż. Ohad Naharin, dok.

Ohad Naharin jest światowej sławy choreografem i twórcą języka ruchu Gaga. W jego pierwszym autorskim filmie widzimy naładowany emocjami utwór dla sześciu tancerzy, opowiadający o tęsknocie i miłości do tańca.

➡ Living for Art.

61 min., Singapur, 2019 r., Sookoon Ang, dok.

Jesteś artystą w Singapurze, Japonii, Londynie czy w Nowym Jorku? Wszędzie będzie ci tak samo trudno związać koniec z końcem. Zapraszamy w podróż dookoła świata, aby poznać prywatne życie artystów.

➡ After the Beforetimes.

69 min., Stany Zjednoczone, 2021 r., reż. Viktor Witkowski, dok.

Artyści z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii i Niemiec przedstawiają, jak zmieniło się ich życie oraz ich sztuka pod wpływem lokcdownu.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Rozwoju Kinematografii, promująca kino polskie i europejskie. Fundacja zrealizowała już ponad tysiąc wydarzeń filmowych dla około 100 tysięcy widzów; informacje o naszych wydarzeniach docierają do ponad 3 mln odbiorców.

Więcej: www.onart.eu